Meet the Governors

  • Last Updated: 7/10/2019

The Governors, with the staff, are committed to working to maintain and build upon standards achieved each year, without creating or presenting a pressured environment, an unnecessary burden for developing minds. Currently, 2019 – 20, membership is 10 GOVERNORS: 3 Co-opted Governors, 4 Parent Governors; 1 Authority Governor; 1 Staff Governor, I Headteacher.

Chair

Eamonn Mohans

  • Appointed by: Governing Body
  • Term of Office: 4 years
  • Date of Appointment: 4 Dec 2014
  • Date of Declaration: 21 Sep 2017

Vice Chair

Louise Bramley-Ward

  • Appointed by: Governing Body
  • Term of Office: 4 years
  • Date of Appointment: 16 Jun 2016
  • Date of Declaration: 21 Sep 2017

Julie Clague

  • Appointed by: Governing Body
  • Term of Office: 4 years
  • Date of Appointment: 4 Dec 2014
  • Date of Declaration: 21 Sep 2017

Emma Cornhill

  • Appointed by: Ex-officio
  • Term of Office: Ex-officio
  • Date of Declaration: 21 Sep 2017