Untitled

Sunrise Breakfast Club

Our Sunrise Breakfast Club is open every school day, from 7:30am until 8:45am, and provides a fun and safe environment for children and a choice of healthy breakfasts.

Find out more

School Dinners

School Dinners

We offer a healthy, nutritionally-balanced, school dinners menu with food cooked fresh on the premises every day.

Find out more

Dsc 3930

Term Dates

Term and Holiday dates for Academic Year 2018-2019 are linked to below. Our training dates are: 3rd and 4th September 2018, 7th and 8th January 2019 and 29th April 2019. https://www.northyorks.gov.uk/...

Term and Holiday dates for Academic Year 2019-2020 are linked to below. Our training dates are: 2nd and 3rd September 2019, 6th and 7th January 2020 and 20th April 2020. PLEASE NOTE THE BANK HOLIDAY HAS BEEN MOVED FROM MONDAY 4TH MAY 2020 TO FRIDAY 8TH MAY 2020. https://www.northyorks.gov.uk/...

Check it out

Pa170357

Pupil Results

At the end of every key stage (Yr 2, aged 7 and Yr 6, aged 11) children are required to sit Standard Assessment Tests -SAT's and results are published. These are tests are intended to provide information about how your child is progressing, compared to children of the same age nationally.

Find out more


Policies, Reports & Resources for Parents


Composition of the governing body

10 Governors; 4 Parent Governors, 3 Co-opted Governors; 1 Authority Governor; 1 Staff Governor, 1 Head teacher.

Category of GovernorName / RolesAppointment DetailsTerm end dateResignation dateBusiness interestOther InterestOther Governor roles heldDate of declaration
Co-optedEamonn Mohans (Chair)4 December 2014
4 years By the GB
3 December 2018NONENONENONE21/09/2017
ParentLouise Bramley-Ward (Vice Chair)16 June 2016
4 years Elected
15 June 2020NONENONENONE21/09/2017
Co-optedJulie Clague4 December 2014
4 years
By the GB
3 December 2018NONENONENONE21/09/2017
ParentAmy Southon18 September 2017
4 years Elected
17 September 2021NONENONENONE21/09/2017
ParentJane Kellett26 February 2016
4 years Elected
25 February 2020NONENONENONE21/09/2017
ParentSarah Saville December 2016
4 years Elected
4 December 2020NONENONENONE21/09/2017
AuthorityPam Hill21 September 2017
4 years
By the GB
20 September 2021NONENONENONE21/09/2017
Head TeacherEmma CornhillEx-officioEx-officioNONENONENONE21/09/2017
StaffMartin Wynne11 April 2016
4 years Elected
10 April 2020NONE Staff GovernorNONENONE21/09/2017
AssociatePhil Clarkson1 December 2017
1 year
By the GB
30 November 2018NONENONENONE21/09/2017
Governors resigning or reaching end of term:
Clerk to the GovernorsMark StephensonIndependent Clerk - several Governing BoardsN/AN/ANONENONENONE